1. W trosce o dobrą organizację pracy gabinetu i szacunek dla czasu pacjentów, wizyty są umawiane na konkretne godziny. Wizyty można umawiać telefonicznie lub osobiście. Każda wizyta jest potwierdzana dzień wcześniej SMS-owo lub telefonicznie. Pacjenci są proszeni o informację zwrotną dotyczącą obecności na wizycie. Wizyty niepotwierdzone dzień wcześniej zostają anulowane.
2. Pierwsza wizyta w naszym gabinecie jest z reguły wizytą konsultacyjną, na której jest wykonywane dokładne badanie kliniczne oraz niezbędna diagnostyka radiologiczna. Niejednokrotnie wykonywane są fotografie wewnątrzustne, aby uwidocznić pacjentowi istniejące problemy. Wspólnie z pacjentem omawiany jest stan zdrowia jamy ustnej i plan leczenia. Wyjątkiem są wizyty interwencyjne, związane z bólem, urazami, ostrymi stanami zapalnymi - wtedy skupiamy się na eliminacji bólu lub chociażby doraźnym zaopatrzeniu pacjenta i ustaleniu planu dalszego działania.
3. Każdy pacjent, u którego stwierdzono obecność złogów nazębnych, powinien przejść wizytę higienizacyjną, na której zęby są profesjonalnie oczyszczane, a pacjent otrzymuje spersonalizowany instruktaż higieny jamy ustnej. Oczyszczenie zębów przed leczeniem jest pierwszym krokiem każdej terapii stomatologicznej. Warunkuje najlepsze efekty estetyczne i funkcjonalne leczenia.
4. W celu przygotowania się do wizyty, na prośbę pacjenta wydawane są jednorazowe szczoteczki do zębów.
5. Jeśli pacjent posiada aktualną (do roku od wykonania) dokumentację radiologiczną, dokumentację archiwalną dotyczącą szczególnie istotnego problemu stomatologicznego (np. przebyty zabieg chirurgiczny), karty informacyjne dotyczące chorób przewlekłych, przyjmowanych na stałe leków powinien pojawić się na pierwszej wizycie wraz z nią.
Wskazówki dla rodziców i opiekunów dzieci, które są przyprowadzane na wizytę:
1. Pierwsza wizyta stomatologiczna dziecka powinna odbyć się do ukończenia 1. roku życia. Celem takiej wizyty jest sprawdzenie prawidłowości rozwoju jamy ustnej dziecka, zapoznanie dziecka z gabinetem oraz pokierowanie rodziców bądź opiekunów, jak należy dbać o jamę ustną dziecka.
2. Pierwsza wizyta jest zawsze wizytą adaptacyjną. Na wizycie adaptacyjnej staramy się odstąpić od wykonywania procedur medycznych (poza badaniem), skupiając się na zapoznaniu dziecka z gabinetem, pokazaniu mu instrumentów stosowanych do badania i leczenia stomatologicznego. Dziecko wykształca miłe skojarzenia z gabinetem, lekarzem, asystentką, higienistką i całym otoczeniem.
3. Przygotowanie dziecka do wizyty rozpoczyna się w domu. Należy wyjaśnić dziecku, że będzie musiało otworzyć buzię, ponieważ trzeba policzyć zęby. W rozmowie posługujemy się pozytywnym nacechowaniem wizyty stomatologicznej. Rodzice i opiekunowie nie powinni opowiadać dziecku o swoich przykrych doświadczeniach związanych ze stomatologiem. Nie powinno się używać słów związanych z bólem, cierpieniem, straszyć dziecka, ani kłamać, np. „Pani nie będzie nic robić” - kiedy zaplanowane jest leczenie. Powoduje to utratę zaufania zarówno do rodzica, jak i do lekarza, co może skutkować wieloletnimi problemami z leczeniem stomatologicznym dziecka.