Kiedy problem w zębie okazuje się być bardziej poważny i dochodzi do uszkodzenia miazgi zęba, czyli struktury odpowiedzialnej za jego żywotność, wkraczamy w zakres endodoncji.
Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi i tkanek okołowierzchołkowych, czyli otaczających ząb. W środku zęba istnieje skomplikowany układ kanałów i kanalików, które podczas leczenia kanałowego muszą zostać należycie oczyszczone. Przestrzenie, o których mówimy mają wielkość od kilku milimetrów do setnych części milimetra! Dlatego podczas leczenia kanałowego zawsze stosujemy mikroskop stomatologiczny, który pozwala na precyzyjną pracę, odnalezienie struktur niewidocznych gołym okiem i ich oczyszczenie.
Każde leczenie endodontyczne w naszym gabinecie jest również wykonywane w koferdamie, czyli osłonie zabiegowej na jeden ząb, która stwarza warunki do prawidłowego wyczyszczenia systemu kanałów, a pacjentowi pozwala na komfortowe przejście zabiegu.
Każde leczenie jest poprzedzone oraz zakończone zdjęciem RTG, które wykonujemy na miejscu, i które pozwala na kontrolę poprawności wykonania zabiegu, a także obserwację efektów leczenia.
Zdarzają się sytuacje, że ząb był już leczony kanałowo, jednak z różnych przyczyn leczenie okazało się nieskuteczne i wymaga powtórzenia. Z pomocą przychodzi powtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem, które pozwala zlokalizować problem i w wielu przypadkach przedłużyć życie zęba, który kiedyś skazany byłby tylko na usunięcie.
Warto wspomnieć, że leczenie kanałowe niesłusznie jest przedmiotem obaw wielu pacjentów. Leczenie kanałowe nie powinno być bolesne, ponieważ zawsze stosowane jest znieczulenie stomatologiczne, które eliminuje czucie bólu. Z naszych doświadczeń wynika, że pacjenci, którzy najbardziej bali się leczenia kanałowego, po wizycie wychodzą z gabinetu z uśmiechem i ulgą, że ich obawy były nieuzasadnione.